Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
470 postów 1988 komentarzy

W obronie cywilizacji łacińskiej przed bandytami i obłudnikami

Janusz Górzyński - Quis et deus? – KTÓŻ JAK BÓG! Discedite a me omnes pessimi haeretici, filii diaboli, et pestes animarum: vos detestor, et abominor, et cum Ecclesia Dei anathematizo. Jan kard. Bona O Cist

Święty Kościół wspomina Człowieka, który zmienił świat

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wspomnienie obowiązkowe św. Jan Paweł II Wielki - największy z rodu Polaków

 

Najnowszy film dokumentalny poświęcony osobie św. Jana Pawła II Wielkiego

 

Święty Jan Paweł II Wielki czyli Karol z Wadowic, który zmienił świat.

Wadowice to miasto świętych. Założył w tym miasteczku klasztor karmelitański św. Rafał (Józef) Kalinowski - były minister wojny na Litwie w dobie Powstania Styczniowego - im. św. Józefa gdzie do Mszy św. służył Karol Wojtyła syn oficera na służbie katolickiego cesarza bł. cesarza Karola I 

Klasztor karmelitański na Górce w Wadowicach wydał również błogosławionego Alfonsa Marię Mazurka, a w kolejce na ołtarze czekają jeszcze kolejni kandydaci związani z Wadowicami Sługa Boży o. Anzelm (Maciej Józef) Gądek od św. Andrzeja Corsini OCD i Sługa Boży o. Rudolf Stanisław Warzecha OCD.

W Wadowicach znajdowała się również pod przykryciem szkoła najlepszego wywiadu wojskowego na świecie dla KOP. Jak wiemy z wypadków II wojny światowej Korpus Ochrony Pogranicza przeszedł męczeństwo krwi po sowieckiej napaści na Polskę w dniu 17 IX 1939 r.

Zatem Wadowice wpisują się w dzieje polskiej glorii miecza i krzyża.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • -------------------
  http://www.monitor-polski.pl/tworzenie-judeopolonii-prawda-o-pilsudskim-selmanie/comment-page-2/
 • A jaką miarą
  mierzy się tę wielkość?
  Jest jakiś punkt odniesienia?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 08:13:59
  Przecież nie krawiecką ;)
 • tzw. święty, wielki, a nie zbawiony?
  Nie wiem, drogi Januszu, czy zwróciłeś uwagę, że wielokrotnie po śmierci Karola z Wojtyłów odprawiano msze za jego duszę.
  Tak więc każdy z księży, który odprawiał mszę za duszę Karola z Wojtyłów musiał wiedzieć, że Karol z Wojtyłów nie jest zbawiony i że trzeba za niego odprawiać msze na intencję jego zbawienia.
  Pozostaje kontrowersyjny dylemat: Jeżeli hierarchia w tzw. Kościele Rzymsko-katolickim nie jest pewna zbawienia swego przywódcy, to na jaką pewność zbawienia mogą liczyć szeregowi członkowie tejże organizacji religijnej.
  Podobnie zresztą ma się z mszami za duszę zmarłych księży, zakonników, zakonnic. Okazuje się, że po ich śmierci powszechnym jest odprawiania za ich dusze mszy. Tak więc skora żaden z funkcjonariuszy tzw. Kościoła Rzymsko-katolickiego nie jest pewny zbawienia, to przynależność do tego kościoła mija się z podstawowym celem zbawienia. Skoro funkcjonariusze nie potrafią sami sobie zapewnić zbawienia, to tym bardziej nie zapewnią zbawienia laikatowi.
 • @von Finov 19:40:13 PROPOZYCJA
  Czyż nie lepiej zamiast pleść głupoty zapoznać się z treścią Katechizmu Kościoła Katolickiego, z papieskim Magisterium, ze Słowem Bożym a także pójść na Mszę św.
  Zapewniam Pana, że podczas Mszy św. katolicy są wezwani do modlitwy za wszystkich oraz za nawrócenie grzeszników, bo po grzechu pierworodnym za wyjątkiem NMP wszyscy są dotknięci skutkami grzechowymi i mają skłonność do złego.
  Modlić się za żywych i umarłych jest obowiązkiem, który na wszystkich nałożył sam Jezus Pan.

  W przypadku św. Jana Pawła II Wielkiego to lud Boży modlił się o jego rychłą kanonizację mając pewność, że ten papież już za życia dostąpił świętości w stopniu doskonałym, która daje gwarancję Zbawienia.

  Lud Boży modlił się o wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze albowiem chciał aby ten papież był wielkim jego orędownikiem w Niebie oraz wzorem do naśladowania w osiąganiu świętości życia na ziemi.

  Jeśli Pan tego nie widzi, to proszę zawołać jak ślepiec spod Jerycha JEZUSIE SYNU DAWIDA SPRAW ABYM PRZEJRZAŁ!!!
 • Wielkość, mądrość czy wręcz genialność a także świętość Jana Pawła II jest wynikiem bliskiej więzi z Bogiem
  22 października
  Święty Jan Paweł II, papież

  Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, niewielkim miasteczku nieopodal Krakowa, jako drugi syn Emilii i Karola Wojtyłów. Został ochrzczony w kościele parafialnym 20 czerwca 1920 r. przez ks. Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Rodzice nadali imię Karolowi na cześć ostatniego cesarza Austrii, Karola Habsburga.
  Rodzina Wojtyłów żyła skromnie. Jedynym źródłem utrzymania była pensja ojca - wojskowego urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w stopniu porucznika. Edmund, brat Karola, studiował medycynę w Krakowie i został lekarzem. Wojtyłowie mieli jeszcze jedno dziecko - Olgę, która zmarła zaraz po urodzeniu.
  W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej zdrobnieniem imienia - Lolek. Uważano go za chłopca utalentowanego i wysportowanego.
  13 kwietnia 1929 r. zmarła matka Karola, a trzy lata później, w 1932 r., w wieku 26 lat, zmarł na szkarlatynę brat Edmund. Chorobą zaraził się od swojej pacjentki w szpitalu w Bielsku.
  Od września 1930 r. Karol rozpoczął naukę w ośmioletnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Jadowity w Wadowicach. Nie miał żadnych problemów z nauką; już w tym wieku, według jego katechetów, wyróżniała go także ogromna wiara. 14 maja 1938 r. Karol zakończył naukę w gimnazjum, otrzymując świadectwo maturalne z oceną celującą, następnie wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zamieszkał z ojcem w Krakowie.

  W lutym 1940 r. poznał osobę ważną dla swego rozwoju duchownego. Był to Jan Tyranowski, który prowadził dla młodzieży męskiej koło wiedzy religijnej. Uczestniczący w nim Wojtyła poznał wówczas i po raz pierwszy czytał pisma św. Jana od Krzyża.
  18 lutego 1941 r. po długiej chorobie zmarł ojciec Karola. Było to poważnym ciosem dla młodego chłopaka, który w 21. roku życia pozostał zupełnie bez rodziny. Po śmierci ojca Karol Wojtyła pozostał bez środków do życia. W normalnych czasach mógłby liczyć na studenckie stypendium, ale w czasie wojny uczelnie nie działały. Karol wykorzystał ten czas na intensywne samokształcenie. Środowisko akademickie utrzymywało więzi i działało w podziemiu.
  W 1942 i 1943 r. jako reprezentant krakowskiej społeczności akademickiej udawał się do Częstochowy, by odnowić śluby jasnogórskie (tradycja akademickich pielgrzymek majowych zapoczątkowana w 1936 r. trwa do dziś).
  Za jedną z najważniejszych dla siebie inicjatyw okresu okupacji Karol uważał pracę aktorską w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym, pod kierownictwem Mieczysława Kotlarczyka (teatr działał pod auspicjami podziemnej organizacji narodowo-katolickiej Unia). W tym czasie powstało wiele utworów poetyckich Wojtyły, publikowanych później pod pseudonimem Andrzej Jawień (inne pseudonimy literackie to AJ, Piotr Jasień, a od 1961 r. - Stanisław Andrzej Gruda). Twórczość literacką kontynuował także w latach późniejszych.
  Karol podjął pracę jako pracownik fizyczny w zakładach chemicznych Solvay, początkowo w kamieniołomie w Zakrzówku, a potem w oczyszczalni sody w Borku Fałęckim (obecnie na terenie Krakowa). Współpracownicy wspominali później, że każdą przerwę w pracy spędzał zatopiony w lekturze. W drodze do pracy wstępował do kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach, obok cmentarza, na którym w 1938 r. pochowano przyszłą świętą - s. Faustynę Kowalską.
  W 1942 r. wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie, nie przerywając pracy w Solvayu. W tym samym czasie rozpoczął w konspiracji studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 29 lutego 1944 roku potrąciła go niemiecka ciężarówka wojskowa i dwa tygodnie musiał spędzić w szpitalu. Zapytany po latach, czy łączy w jakiś sposób ten wypadek z zamachem na swoje życie w 1981 roku, przyznał: "Tak, w obu przypadkach czuwała nade mną Opatrzność".
  Kiedy w Warszawie wybuchło Powstanie, w Krakowie hitlerowski terror nasilił się (w tzw. "czarną niedzielę" 6 sierpnia 1944 r. Niemcy aresztowali ponad 7 000 mężczyzn). Wówczas kardynał Sapieha, chcąc ratować przyszłych kapłanów, zdecydował, że alumni mają zamieszkać w pałacu arcybiskupim. Tam Karol pozostał do końca wojny, do czasu odbudowania krakowskiego seminarium na Podwalu.

  13 października 1946 r. alumn Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie Karol Wojtyła został subdiakonem, a tydzień później diakonem. Już 1 listopada 1946 r. kard. Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola na księdza. 2 listopada jako neoprezbiter Karol Wojtyła odprawił Mszę św. prymicyjną w krypcie św. Leonarda w katedrze na Wawelu.
  15 listopada 1946 r. wraz z klerykiem Stanisławem Starowiejskim poprzez Paryż wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum (obecnie Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu). Podczas studiów zamieszkiwał w Kolegium Belgijskim, gdzie poznał wielu duchownych z krajów frankofońskich oraz z USA. W 1948 r. ukończył studia z dyplomem summa cum laude.
  W lipcu 1948 r. na okres 7 miesięcy ks. Karol został skierowany do pracy w parafii Niegowić, gdzie spełniał zadania wikarego i katechety. W marcu 1949 r. został przeniesiony do parafii św. Floriana w Krakowie. Tam założył chór gregoriański, z którym wkrótce przygotował i odśpiewał mszę De Angelis ("O Aniołach"). Swoich chórzystów zaraził pasją i miłością do gór - razem przewędrowali Gorce, Bieszczady i Beskid. Organizowali także spływy kajakowe na Mazurach. W Krakowie otrzymał też w końcu (1948) tytuł doktora teologii (którego nie dostał w Rzymie z powodu braku funduszy na wydanie drukiem rozprawy doktorskiej). Uzyskawszy po śmierci kard. Sapiehy urlop na pracę naukową, w latach 1951-1953 rozpoczął pisanie pracy habilitacyjnej, która, chociaż przyjęta w 1953 roku przez Radę krakowskiego Wydziału Teologicznego, została odrzucona przez Ministerstwo Oświaty i tytułu docenta Karol Wojtyła nie uzyskał (aż do roku 1957). W roku 1956 objął za to katedrę etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

  W 1958 r. Karol Wojtyła został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa i biskupem tytularnym Umbrii. Przyjął wówczas, zgodnie z obyczajem, jako hasło przewodnie swej posługi słowa Totus tuus (łac. "Cały Twój"); kierował je do Matki Chrystusa. Konsekracji biskupiej ks. Karola Wojtyły dokonał 28 września 1958 r. w katedrze na Wawelu metropolita krakowski i lwowski, arcybiskup Eugeniusz Baziak. Współkonsekratorami byli biskup Franciszek Jop i biskup Bolesław Kominek. W tym okresie powstały najgłośniejsze prace biskupa Wojtyły, które przyniosły mu sławę wśród teologów: "Miłość i odpowiedzialność" (1960) oraz "Osoba i czyn" (1969). W 1962 r. został krajowym duszpasterzem środowisk twórczych i inteligencji. Na okres biskupstwa Karola przypadły także obrady Soboru Watykańskiego II, w których aktywnie uczestniczył.
  30 grudnia 1963 r. Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Podczas konsystorza 26 czerwca 1967 r. został nominowany kardynałem. 29 czerwca 1967 r. otrzymał w kaplicy Sykstyńskiej od papieża Pawła VI czerwony biret, a jego kościołem tytularnym stał się kościół św. Cezarego Męczennika na Palatynie.
  Jako pasterz diecezji starał się ogarniać swą posługą wszystkich potrzebujących. Wizytował parafie, odwiedzał klasztory. W 1965 r. otworzył proces beatyfikacyjny siostry Faustyny Kowalskiej. Utrzymywał dobry i ścisły kontakt z inteligencją krakowską, zwłaszcza ze środowiskiem naukowym i artystycznym. Zyskał dojrzałość jako myśliciel, sięgając nie tylko do rozległej tradycji filozoficznej, lecz także do Biblii i do mistyki (zawsze był mu bliski święty Jan od Krzyża) i budując harmonijnie koncepcję z pogranicza filozofii oraz teologii: człowieka jako integralnej osoby. Stał się znanym poza Polską autorytetem. Był obok Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego najważniejszą postacią Episkopatu Polski. Z, nazwanym tak przez siebie, "Prymasem Tysiąclecia" ściśle współpracował, okazując szacunek dla jego doświadczenia i mądrości. W nielicznych wolnych chwilach nadal z chęcią jeździł na Podhale i w Tatry, chodził po górach, uprawiał narciarstwo.


  W nocy z 28 na 29 września 1978 roku po zaledwie 33 dniach pontyfikatu zmarł papież Jan Paweł I. 14 października rozpoczęło się więc drugie już w tym roku konklawe - zebranie kardynałów, mające wyłonić nowego papieża. 16 października 1978 roku około godziny 17.15 w siódmym głosowaniu metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Przyjął imię Jan Paweł II. O godz. 18.45 kard. Pericle Felici ogłosił wybór nowego papieża - HABEMUS PAPAM!


  Jan Paweł II udzielił pierwszego błogosławieństwa "Urbi et Orbi" - "Miastu i Światu". 22 października na Placu Świętego Piotra odbyła się uroczysta inauguracja pontyfikatu, a następnego dnia pierwsza audiencja dla 4000 Polaków zgromadzonych w auli Pawła VI. Msza św. inaugurująca pontyfikat była transmitowana przez radio i telewizję na wszystkie kontynenty. Dla Polaków, w kraju rządzonym przez komunistów, była to pierwsza transmisja Mszy św. od czasów przedwojennych. 12 listopada Jan Paweł II uroczyście objął katedrę Rzymu - Bazylikę św. Jana na Lateranie, stając się w ten sposób Biskupem Rzymu.

  Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, nie będącym Włochem. Wybór na głowę Kościoła osoby z kraju socjalistycznego wpłynął znacząco na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80-tych i 90-tych XX w.
  Pontyfikat Jana Pawła II trwał ponad 26 lat i był drugim co do długości w dziejach Kościoła. Najdłużej - 32 lata - sprawował swój urząd Pius IX (nie licząc pontyfikatu Piotra - pierwszego następcy Jezusa).
  Podczas wszystkich pielgrzymek Jan Paweł II przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i czterokrotnej odległości między Ziemią a Księżycem. Jan Paweł II odbył 102 pielgrzymki zagraniczne, podczas których odwiedził 135 krajów, oraz 142 podróże na terenie Włoch, podczas których wygłosił 898 przemówień. Z 334 istniejących rzymskich parafii odwiedził 301. Jego celem było dotarcie do wszystkich parafii, zabrakło niewiele.

  Jan Paweł II mianował 232 kardynałów (w tym 9 Polaków), ogłosił 1318 błogosławionych (w tym 154 Polaków) i 478 świętych. Napisał 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji oraz 43 listy apostolskie. Powyższe dane statystyczne nie oddają jednak nawet skrawka ogromnego dziedzictwa nauczania i pontyfikatu pierwszego w dziejach Kościoła Papieża-Polaka.
  Wprawdzie już począwszy od Jana XXIII papiestwo zaczęło rezygnować z niektórych elementów ceremoniału, jednakże dopiero Jan Paweł II zniwelował większość barier, przyjmując postawę papieża bliskiego wszystkim ludziom, papieża-apostoła. Chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcał im dużo uwagi. Na spotkanie w Rzymie w roku 1985, który ONZ ogłosiła Międzynarodowym Rokiem Młodzieży, napisał list apostolski na temat roli młodości jako okresu szczególnego kształtowania drogi życia, a 20 grudnia zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży. Odtąd co roku przygotowywał orędzie skierowane do młodych, które stawało się tematem międzynarodowego spotkania, organizowanego w różnych miejscach świata (np. w 1991 r. w Częstochowie, a w 2016 r. - w Krakowie).
  Chociaż kardynał Wojtyła rozpoczynając posługę Piotrową był - jak na papieża - bardzo młody (miał 58 lat), cieszył się dobrym zdrowiem i był wysportowany, to niemal cały jego pontyfikat naznaczony był cierpieniem. Choroby Jana Pawła II zaczęły się od pamiętnego zamachu na życie papieża. 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17.19 papież został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz rękę. Ocalenie, jak sam wielokrotnie podkreślał, zawdzięczał Matce Bożej Fatimskiej, której rocznicę objawień tego dnia obchodzono. Powiedział później: "Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę". Cały świat zamarł w oczekiwaniu na wynik sześciogodzinnej operacji w Poliklinice Gemelli. Papież spędził wtedy na rehabilitacji w szpitalu 22 dni.
  Niestety, do pełnego zdrowia nie powrócił nigdy. Następstwa postrzału spowodowały liczne komplikacje zdrowotne, konieczność kolejnych operacji, pobyty w szpitalu. Zaraz po zamachu w przekazie nadanym przez Radio Watykańskie papież powiedział: "Modlę się za brata, który zadał mi cios, i szczerze mu przebaczam". Później odwiedził zamachowca w więzieniu.
  Papież nigdy nie ukrywał swojego stanu zdrowia. Cierpiał na oczach tłumów, którym w ten sposób dawał niezwykłą katechezę. Wielokrotnie też podkreślał wartość choroby i zwracał się do ludzi chorych i starszych o modlitewne wspieranie jego pontyfikatu.
  W pierwszą rocznicę zamachu na Placu świętego Piotra, 13 maja 1982 r., papież udał się z dziękczynną pielgrzymką do Fatimy. Tam, podczas nabożeństwa, niezrównoważony mężczyzna Juan Fernández y Krohn lekko ugodził papieża nożem. Ochrona szybko obezwładniła napastnika, a papież dokończył nabożeństwo pomimo krwawienia. Na szczęście ten drugi zamach nie miał poważnych następstw.

  Jan Paweł II od początku lat 90. cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Mimo licznych spekulacji i sugestii ustąpienia z funkcji, które nasilały się w mediach zwłaszcza podczas kolejnych pobytów papieża w szpitalu, pełnił ją aż do śmierci. Nagłe pogorszenie stanu zdrowia papieża rozpoczęło się 1 lutego 2005 r. Przez ostatnie dwa miesiące życia Jan Paweł II wiele dni spędził w szpitalu i nie pojawiał się publicznie. Przeszedł grypę i zabieg tracheotomii, wykonany z powodu niewydolności oddechowej. W czwartek, 31 marca, wystąpiły u Ojca Świętego silne dreszcze ze wzrostem temperatury ciała do 39,6 st. C. Był to początek wstrząsu septycznego połączonego z zapaścią sercowo-naczyniową.
  Kiedy medycyna nie mogła już pomóc, uszanowano wolę papieża, który chciał pozostać w domu. Podczas Mszy św. sprawowanej przy jego łożu, którą Jan Paweł II koncelebrował z przymkniętymi oczyma, kardynał Marian Jaworski udzielił mu sakramentu namaszczenia. 2 kwietnia 2005 r. o godz. 7.30 papież zaczął tracić przytomność. W tym czasie w pokoju umierającego czuwali najbliżsi, a przed oknami, na Placu św. Piotra modlił się wielotysięczny tłum. Relacje na cały świat nadawały wszystkie media. Wieczorem, przy łóżku chorego odprawiono Mszę św. wigilii Święta Miłosierdzia Bożego. Ok. godz. 19.00 Jan Paweł II wszedł w stan śpiączki. Monitor wykazał postępujący zanik funkcji życiowych. O godz. 21.37 osobisty papieski lekarz Renato Buzzonetti stwierdził śmierć Jana Pawła II. Jan Paweł II odszedł do domu Ojca po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego, w pierwszą sobotę miesiąca i wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, które sam ustanowił, w 9666. dniu swojego pontyfikatu.

  Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w piątek, 8 kwietnia 2005 r. Uczestniczyło w nim na placu św. Piotra i w całym Rzymie ok. 300 tys. wiernych oraz 200 prezydentów i premierów, a także przedstawiciele wszystkich wyznań świata, w tym duchowni islamscy i żydowscy. Po zakończeniu nabożeństwa żałobnego, w asyście tylko duchownych z najbliższego otoczenia, papież został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra, w krypcie bł. Jana XXIII, beatyfikowanego w 2000 r.

  13 maja 2005 r. papież Benedykt XVI zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, udzielając dyspensy od konieczności zachowania pięcioletniego okresu od śmierci kandydata, jaki jest wymagany przez prawo kanoniczne. Formalny proces rozpoczął się 28 czerwca 2005 r., kiedy zaprzysiężeni zostali członkowie trybunału beatyfikacyjnego. Postulatorem został ksiądz Sławomir Oder. 23 marca 2007 r. trybunał diecezjalny badający tajemnicę uzdrowienia jednej z francuskich zakonnic - Marie Simon-Pierre - za wstawiennictwem papieża Polaka potwierdził fakt zaistnienia cudu. Po niespodziewanym uzdrowieniu, o które na modlitwie prosiły za wstawiennictwem zmarłego papieża członkinie jej zgromadzenia, s. Marie powróciła do pracy w szpitalu dziecięcym. Przy okazji podania tej wiadomości ks. Oder poinformował, że istnieje kilkaset świadectw dotyczących innych uzdrowień za wstawiennictwem Jana Pawła II.
  2 kwietnia 2007 r. miało miejsce oficjalne zamknięcie diecezjalnej fazy procesu beatyfikacyjnego w Bazylice św. Jana na Lateranie w obecności wikariusza generalnego Rzymu, kardynała Camillo Ruiniego.
  16 listopada 2009 r. w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odbyło się posiedzenie komisji kardynałów w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. Obrady komisji zakończyło głosowanie, w którym podjęto decyzję o skierowaniu do Benedykta XVI prośby o wyniesienie polskiego papieża na ołtarze.
  19 grudnia 2009 r. papież Benedykt XVI podpisał dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II, który zamknął zasadniczą część jego procesu beatyfikacyjnego. Jednocześnie rozpoczęło się dochodzenie dotyczące cudu uzdrowienia przypisywanego wstawiennictwu polskiego papieża.
  12 stycznia 2011 r. komisja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała cud za wstawiennictwem Jana Pawła II polegający na uzdrowieniu francuskiej zakonnicy. Zgodnie z konstytucją apostolską Jana Pawła II Divinus perfectionis Magister z 1983 r. ustalającą nowe zasady postępowania kanonizacyjnego, orzeczenie Kongregacji zostało przedstawione papieżowi, który jako jedyny ma prawo decydować o kościelnym kulcie publicznym Sług Bożych.

  14 stycznia 2011 r. papież Benedykt XVI podpisał dekret o cudzie i wyznaczył na dzień 1 maja 2011 r. beatyfikację papieża Jana Pawła II. Dokonał jej osobiście podczas uroczystej Mszy Świętej na placu św. Piotra w Rzymie, którą koncelebrowało kilka tysięcy kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata. Liczba wiernych uczestniczących w nabożeństwie jest szacowana na 1,5 mln osób, w tym trzysta tysięcy Polaków. Warto wspomnieć, że Benedykt XVI uczynił wyjątek, osobiście przewodnicząc beatyfikacji swojego Poprzednika - jako zwyczajną praktykę Benedykt XVI przyjął, że beatyfikacjom przewodniczy jego delegat, a on sam dokonuje jedynie kanonizacji.
  Na datę liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II wybrano dzień 22 października, przypadający w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża-Polaka.

  Papież Franciszek dokonał kanonizacji papieża-Polaka w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r., w Rzymie. Do chwały świętych Jan Paweł II został wyniesiony razem z jednym ze swoich poprzedników, Janem XXIII.

  Źródło; http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-22a.php3

  Dlaczego święty?
  http://gosc.pl/doc/2208339.Dlaczego-swiety
  Jan Paweł II - filozof i etyk - prof. Piotr Jaroszyński dla Aktualności Dnia w Radiu Maryja
  https://www.youtube.com/watch?v=6073fGHsxiE
  Jan Paweł II - Pamięć i tożsamość. Audiobook PL. Całość
  https://www.youtube.com/watch?v=VID45pVxiVo
  Wybór Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II 1978 - oryginalny komentarz media USA ENG]
  https://www.youtube.com/watch?v=HNf-fTByTQw
  Wybór Karola Wojtyły na papieża Jan Paweł II 16. X.1978
  https://www.youtube.com/watch?v=1WU-kXXSw94
  Jan Paweł II i Prymas Stefan Kardynał Wyszyński.
  https://www.youtube.com/watch?v=WQgrz6cKMwY
  Jan Paweł II - Człowiek który zmienił świat
  https://www.youtube.com/watch?v=fP31wc3v04s
  Jan Paweł II (2005) - CAŁY FILM
  https://www.youtube.com/watch?v=HBFdSMPHZnw
  Karol - Człowiek, który został Papieżem
  https://www.youtube.com/watch?v=pxfRhZ0307E

  Jan Paweł II - Kronika Dni Ostatnich
  https://www.youtube.com/watch?v=YFAtMKwF0Jo
 • Wspomnienie św. Jana Pawła II
  Dziś po raz pierwszy obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Także dziś przypada rocznica inauguracji jego pontyfikatu. Z tej okazji w wielu miastach zaplanowano uroczystości, m.in. w Wadowicach, Warszawie, Częstochowie, Krakowie czy Łagiewnikach.

  W Bazylice w Wadowicach, o godzinie 18.00, zostanie odprawiona Msza św. z procesją światła i relikwiami św. Jana Pawła II.

  Z kolei w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Eucharystia rozpocznie się o godz. 17.00. Uroczystej koncelebrze będzie przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

  Szczególne obchody przewidziano także w rzymskim Domu Polskim Jana Pawła II przy Via Cassia. Tamtejszym uroczystościom towarzyszyć będzie hasło „Rodzino, stań się tym, czym jesteś!”. Św. Jan Paweł II zostanie patronem kaplicy kliniki Gemelli (był w tej klinice wielokrotnie hospitalizowany). Tam podczas specjalnej uroczystości zostaną również umieszczone relikwie nowego świętego.

  Ks. prof. Waldemar Chrostowski mówi, że tego dnia musimy pamiętać nie tylko, kim był św. Jan Paweł II, ale także, czego dokonał w historii Kościoła.

  - Nie jest to data przypadkowa, lecz pochodzi stąd, że właśnie 22 października 1978 roku miała miejsce inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II. Oznaczała ona rzeczywisty początek nowego pontyfikatu. To jest zachęta do tego, abyśmy zwrócili uwagę nie tylko na osobę Jana Pawła II, ale żebyśmy zwrócili uwagę na cały pontyfikat i na jego błogosławione owoce. Pontyfikat trwał 26 i pół roku, trzeci co do długości pontyfikat w dziejach Kościoła – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski.

  http://www.radiomaryja.pl/informacje/wspomnienie-sw-jana-pawla-ii/

  W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II i 36. rocznicę inauguracji jego pontyfikatu odbyły się uroczystości, m.in. w Wadowicach, Warszawie, Częstochowie, Krakowie czy Łagiewnikach.


  fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik
  Szczególne obchody odbyły się w rzymskim Domu Polskim Jana Pawła II przy Via Cassia. Tamtejszym uroczystościom towarzyszyło hasło: „Rodzino, stań się tym, czym jesteś!”. Św. Jan Paweł II został patronem kaplicy kliniki Gemelli (był w tej klinice wielokrotnie hospitalizowany). Tam podczas specjalnej uroczystości zostały również umieszczone relikwie nowego świętego.

  Podczas audiencji generalnej w Watykanie Papież Franciszek apelował do wiernych, by pamiętali o dziedzictwie duchowym św. Jana Pawła II.

  - Jan Paweł II zachęcał wszystkich, by otworzyli drzwi Chrystusowi; podczas pierwszej wizyty w waszej Ojczyźnie prosił Ducha Świętego, by zstąpił i odnowił oblicze polskiej ziemi; przypomniał całemu światu tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Niech Jego duchowe dziedzictwo nie pójdzie w zapomnienie, lecz inspiruje nas do przemyśleń i konkretnych działań dla dobra Kościoła, rodziny, społeczności. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! – powiedział Ojciec św. Franciszek do Polaków zgromadzonych na Placu św. Piotra w Watykanie.
  W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Mszy św. dziękczynnej za dar kanonizacji św. Jana Pawła II (połączonej z Procesją Światła) przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

  W homilii przypomniał, że należymy do pokolenia, którego przewodnikiem jest św. Jan Paweł II. Wymienił trzy etapy naszego spotkania z naszym Wielkim Rodakiem: jego posługa jako kard. Karola Wojtyły w kościele krakowskim, posługa papieska i ta szczególna, która rozpoczęła się w chwili jego błogosławionej śmierci.

  - Rozpoczął się czas jego duchowej, jeszcze głębszej obecności w życiu Kościoła, w życiu milionów uczniów Jezusa Chrystusa. W tym czasie uświadomiliśmy sobie, że żył z nami, służył nam i przewodził nam święty człowiek, święty pasterz w jego osobie. W jego służbie i świętości spełniła się obietnica Boga przekazana przez proroka Jeremiasza: Dam wam pasterzy według mego serca – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.
  Transmisję krakowskich uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

  Dziś Bazylice w Wadowicach, o godzinie 18.00, odprawiona została Msza św. z procesją światła i relikwiami św. Jana Pawła II. Z kolei ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP poświęcił kościół pw. św. Karola Boromeusza w Poznaniu. Świątynia jest wotum wdzięczności archidiecezji poznańskiej za pontyfikat św. Jana Pawła II.

  Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II przeżywamy po raz pierwszy. Ks. prof. Waldemar Chrostowski powiedział, że tego dnia musimy pamiętać nie tylko, kim był św. Jan Paweł II, ale także, czego dokonał w historii Kościoła.

  - Nie jest to data przypadkowa, lecz pochodzi stąd, że właśnie 22 października 1978 roku miała miejsce inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II. Oznaczała ona rzeczywisty początek nowego pontyfikatu. To jest zachęta do tego, abyśmy zwrócili uwagę nie tylko na osobę Jana Pawła II, ale żebyśmy zwrócili uwagę na cały pontyfikat i na jego błogosławione owoce. Pontyfikat trwał 26 i pół roku, trzeci co do długości pontyfikat w dziejach Kościoła – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski.

  http://www.radiomaryja.pl/kosciol/liturgiczne-wspomnienie-sw-jana-pawla-ii/

  „Zwróćmy uwagę na pontyfikat i na jego błogosławione owoce”Radio Maryja
  O przypadającym dziś wspomnieniu św. Jana Pawła II, dla Redakcji Informacyjnej Radia Maryja mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista.


  fot. PAP
  Wspomnienie św. Jana Pawła drugiego przypada 22 października i nie jest to data przypadkowa. Bierze się stąd, że właśnie 22 października 1978 roku miała miejsce inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II.

  Wybór kardynała Wojtyły odbył się 16 października, ale inauguracja dokonała się w niedzielę 22-go, na Placu Św. Piotra i oznaczała ona rzeczywisty początek nowego pontyfikatu. To właśnie wtedy nowo wybrany Papież Jan Paweł II wygłosił swoją programową homilię, której słowa były potem wielokrotnie przypominane: „Nie lękajcie się!”.

  To „Nie lękajcie się!” oraz „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” stały się zawołaniami, które przez wiele lat towarzyszyły Ojcu Świętemu na szlakach jego pielgrzymowania – również podczas jego pielgrzymek do Polski, zwłaszcza drugiej, w roku 1983.

  Skoro Kościół zaproponował i ustanowił to wspomnienie w taki dzień, to jest to zachęta do tego, abyśmy zwrócili uwagę nie tylko na osobę Jana Pawła II, która jest dla nas wzorem naśladowania Chrystusa i jest również wzorem pozyskiwania i wzrastania w świętości.

  To także zachęta, byśmy zwrócili uwagę na cały pontyfikat i na jego błogosławione owoce. Pontyfikat trwał 26 i pół roku. To trzeci, co do długości, pontyfikat w dziejach Kościoła.

  Przy sposobności tego liturgicznego święta warto i trzeba zastanowić się nie tylko nad tym, kim Ojciec Święty Jan Paweł II był, ale także, czego w najnowszej historii Kościoła dokonał.

  ks. prof. Waldemar Chrostowski

  http://www.radiomaryja.pl/kosciol/zwrocmy-uwage-na-pontyfikat-i-na-jego-blogoslawione-owoce/
 • św. Jan Paweł II Wielki - CAŁY TWÓJ MARYJO!!!
  ZAPOWIEDŹ - "Tajemnica tajemnic" - reż. Agnieszka Porzezińska, Paweł Sobczyk
  https://www.youtube.com/watch?v=XvRYqqAq7Ms

  Tajemnica Tajemnic - Prawdziwa historia ocalenia Polski i świata
  http://www.dailymotion.com/video/x1vm9jj_tajemnica-tajemnic-prawdziwa-historia-ocalenia-polski-i-swiata_shortfilms?start=10

  Tajemnica Tajemnic – debata – Jasna Góra ¼
  https://www.youtube.com/watch?v=JeGq7-1FAew

  Tajemnica Tajemnic – debata – Jasna Góra 2/4
  https://www.youtube.com/watch?v=ZD1LM1lJsAc

  Tajemnica Tajemnic – debata – Jasna Góra ¾
  https://www.youtube.com/watch?v=O0Jnh8K_1Ak

  Tajemnica Tajemnic – debata – Jasna Góra 4/4
  https://www.youtube.com/watch?v=rHZ-8ocRNm8


  Część 2 ze spotkania z Rafałem Porzezińskim na temat filmu:
  "Tajemnica tajemnic"
  Reżyseria: Agnieszka Porzezińska i Paweł Sobczak
  https://www.youtube.com/watch?v=TwYLMCZng40

  Tajemnice Jana Pawła II. O czym wiedział Jan Paweł II
  https://www.youtube.com/watch?v=TWf2xI5XS6M
  Tajemnice Jana Pawła II
  https://www.youtube.com/watch?v=abkbtdJQ0RI


  Jan Paweł II o Europie i europejskości
  https://www.youtube.com/watch?v=u7S1hMMt4Ns

  Jan Paweł II Polska w Europie
  https://www.youtube.com/watch?v=WJblUJojlSY

  Jan Paweł II - O przyszłości
  https://www.youtube.com/watch?v=82legvIOnWA

  Jan Paweł II - NIE można zdezerterować!
  https://www.youtube.com/watch?v=q2ZPCuMj4ik

  Jan Paweł II - stawiajcie sobie wysokie wymagania
  https://www.youtube.com/watch?v=sWarLhRqEao


  ZOSTAWCIE KOŚCIÓŁ I DAJCIE MU WOLNOŚĆ
  Z przemówienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej,
  Jasna Góra, 26 sierpnia 1980.
  https://www.youtube.com/watch?v=IhbcyOp26pc

  Żydzi to psychopaci i 2000 lat Chrześcijaństwa nic ich nie nauczyło!!!!
  ŻYDZI NIE PASUJĄ DO POLSKI!!!
  Krzyż, Polacy i Jan Paweł II
  https://www.youtube.com/watch?v=QnKT9cbE6-8

  BROŃCIE KRZYŻA - JAN PAWEŁ II
  https://www.youtube.com/watch?v=en4zmxxtyv8

  Homilia Jana Pawła 2 w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. o czystości. Papież omawia kwestię czystości serca odwołując się do kazania na górze. Słowa rzadko cytowane szerzej.
  https://www.youtube.com/watch?v=zwTTGTBvRGE

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej