Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
470 postów 1988 komentarzy

W obronie cywilizacji łacińskiej przed bandytami i obłudnikami

Janusz Górzyński - Quis et deus? – KTÓŻ JAK BÓG! Discedite a me omnes pessimi haeretici, filii diaboli, et pestes animarum: vos detestor, et abominor, et cum Ecclesia Dei anathematizo. Jan kard. Bona O Cist

Nuncjusz na Ukrainie: Rosja łamie prawo międzynarodowe

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nuncjusz na Ukrainie: Rosja łamie prawo międzynarodowe - RADIO WATYKAŃSKIE - o Rosji i Ukrainie

 
Nuncjusz na Ukrainie: Rosja łamie prawo międzynarodowe
 
Rozpoczęła się wizyta ad limina Apostolorum biskupów Ukrainy. Jednym z głównych tematów podejmowanych podczas spotkań w watykańskich dykasteriach jest sytuacja na wschodzie kraju, w tym los katolików na terenach okupowanych przez Rosję czy przez separatystów, oraz warunki, w jakich żyją uchodźcy.
Opinię publiczną ciekawi również stanowisko Stolicy Apostolskiej wobec konfliktu na Ukrainie. Wyjaśnił je ostatnio w wypowiedzi dla portalu Vatican Insider nuncjusz apostolski w tym kraju. Abp Thomas Gullickson stwierdził, że strona watykańska stoi na stanowisku poszanowania prawa międzynarodowego. A to obejmuje przede wszystkim integralność terytorialną suwerennego kraju oraz zasadę nieingerencji w jego wewnętrzne sprawy.
Aneksja Krymu była wyraźnym naruszeniem prawa międzynarodowego – stwierdził nuncjusz. – Jeśli Federacja Rosyjska nie jest w stanie oddać bezzwłocznie Ukrainie kontroli nad granicą z Donbasem, to przynajmniej może zamknąć ze swojej strony granicę przed napływem bojowników i broni. Pomoc humanitarna powinna być koordynowana z Kijowem i nadzorowana przez Czerwony Krzyż, OBWE oraz inne podmioty” – dodał abp Gullickson.
Watykański dyplomata zaznaczył jednak, że naród ukraiński czuje się często opuszczony i niezrozumiany przez resztę świata.Niezależnie od wojny i innych cierpień solidarność międzynarodowa w trudnych chwilach wielu ludziom wydaje się zbyt mała czy wręcz iluzoryczna” – stwierdził nuncjusz. Dlatego tym większą wagę ma pomoc niesiona przez Kościół, także we współpracy z organizacjami charytatywnymi z zagranicy.
Caritas Europa alarmuje, że wojna na wschodzie Ukrainy spowodowała olbrzymią falę migracyjną. Tylko wewnętrznych uchodźców oblicza się na 940 tys. Kolejnych 600 tys. szuka schronienia za granicą. Ponad 5 mln ludzi wciąż przebywa na terenie objętym walkami, z czego niemal półtora miliona osób zdanych jest na pomoc humanitarną.Caritas zapewnia opiekę dla 44 tys. uchodźców.
tc/ rv, vi
 
Źródło;http://pl.radiovaticana.va/news/2015/02/16/nuncjusz_na_ukrainie_rosja_%C5%82amie_prawo_mi%C4%99dzynarodowe/1123776
 
Kard. Husar: myślmy już o pojednaniu z Rosjanami
 
Ukraińcy już dzisiaj muszą myśleć o pojednaniu z Rosjanami w mniej lub bardziej odległej przyszłości – uważa kard. Lubomyr Husar, były zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Wziął on udział w dyskusji panelowej w ukraińskim parlamencie, która odbywała się po hasłem: błogosławieni, którzy zaprowadzają pokoj, potencjał pojednania.
Kard. Husar przypomniał, że pojednanie jest aktem dwustronnym, wymagającym wzajemnego uznania winy i przebaczenia. Nie można natomiast zawierać pokoju z kimś, kto pokoju nie chce, na przykład z terrorystami. Za nich trzeba się natomiast modlić– podkreślił hierarcha. Dziś Rosja jest trudnym sąsiadem, który atakuje Ukrainę. Myślą trzeba już jednak wybiegać w przód. Robić to, co dziś jest możliwe, i przygotowywać grunt pod pojednanie za 10, 20 czy 30 lat. Mając to na względzie należy unikać gestów, które pogarszają wzajemne relacje. Nie można ukrywać prawdy, ale mówiąc prawdę, nie należy wzniecać nienawiści– podkreślił kard. Husar.
Jako przykład udanego pojednania wskazał on relacje między ukraińskim Kościołem greckokatolickim i polskim Kościołem rzymskokatolickim. Ujawnił, że bardzo mu zależało na pojednaniu z Rosyjską Cerkwią Prawosławną.Wyciągał rękę do pojednania, zaproponował wzajemną prośbę o wybaczenie win, na co usłyszał, że Cerkiew Rosyjska nie ma za co przepraszać.
kb/ rv, risu
 
Źródło; http://pl.radiovaticana.va/news/2015/02/17/kard_husar_o_pojednaniu_z_rosjanami/1124069
 
Ukraina: katolicy oczekują jaśniejszego stanowiska Watykanu
 
Nuncjuszapostolski w Kijowie abp Thomas Gullicsonsygnalizuje rozczarowanie tamtejszych katolikównazbyt dyplomatycznym stosunkiem Watykanu do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Papieski dyplomata zamieścił na swym koncie Twittera opinię Myrosława Marynowycza, prorektora Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, który ubolewa z powodu ulegania propagandzie Kremla, poprzez sugerowanie, że na Ukrainie ma miejsce wojna domowa, a nie agresja obcego państwa. Marynowycz podkreśla, że Kościół katolicki nie będzie mógł wypełnić swej pokojowej misji, jeśli nie stanie w obronie prawdy.
kb/ rv, risu 
Źródło;http://pl.radiovaticana.va/news/2015/02/11/ukrai%C5%84cy_oczekuj%C4%85_stanowiska_watykanu/1122900
 
Rosjanie zainteresowani tradycyjnymi wartościami
 
Zainteresowanie Rosjan tradycyjnymi wartościami wzrosło w porównaniu do roku 1989. Wykazały to najnowsze badania postaw i dążeń obywateli Rosji. Zostały one przeprowadzone przez Rosyjski Ośrodek Badań Opinii Publicznej.
90% Rosjan przywiązuje duże znaczenie do zgodności postaw życiowych z własnym sumieniem. Jeszcze piętnaście lat temu wskaźnik ten był o 15 punktów mniejszy. 71% obywateli Federacji Rosyjskiejza szczególnie ważne uważa dążenie do doskonałości duchowej, co ponad dwukrotnie przewyższa wskazania respondentów na ten temat w roku 1989. Dla blisko 95% badanych bardzo ważnym jest założenie rodziny, wychowanie dzieci oraz posiadanie przyjaciół. Ogromna większość badanych zainteresowana jest znalezieniem dobrej pracy i osiągnięciem materialnego dobrobytu, co w porównaniu z badaniami sprzed piętnastu lat i z roku 1989 wskazuje na wzrost tych tendencji o ponad połowę punktów procentowych.
Wyniki najnowszych badań mogą budzić nadzieję, że większość Rosjan pragnie normalnego życia i do niego dąży, niezależnie od wtłaczanej im przez państwowe media imperialno-mocarstwowej retoryki.
W. Raiter, Moskwa
 
Źródło; http://pl.radiovaticana.va/news/2015/02/12/rosjanie_zainteresowani_tradycyjnymi_warto%C5%9Bciami/1123033
 
Ukraina: zwierzchnicy religijni wzywają do obrony ojczyzny
 
Będziemy robić wszystko co możliwe, aby zatrzymać rozlew krwi, przywrócić pokój oraz przezwyciężyć nienawiść między ludźmi i narodami”. Tak rozpoczyna się odezwa, podpisana przez przedstawicieli wszystkich Kościołów i innych religii działających na Ukrainie. Zwierzchnicy religijni podkreślają, że Ukraińcymają prawo bronić się przed agresją tych, którzy depcząc zasady prawa międzynarodowego i naruszając podstawy moralności, sieją śmierć i cierpienie w ukraińskim Donbasie oraz chcą zmusić Ukraińców, by zrezygnowali z prawa do samodzielnego decydowania o swojej przyszłości”.
We wspólnym oświadczeniu przedstawiciele wyznań religijnych wzywają swoich wiernych do obrony ojczyzny przez zaciąganie się do wojska,posługę kapelanów wojskowych, pomoc w szpitalach, opiekę nad rodzinami żołnierzy i uchodźcami z Donbasu. Podkreślają też odpowiedzialność polityków, którzy powinni – zapominając o swoich partyjnych interesach – zjednoczyć siły w obronie ojczyzny i przeprowadzaniu niezbędnych reform. Szczególną uwagę należy poświęcić walce z korupcją, która jest największym problemem wewnętrznym Ukrainy. Wszyscy wierzący powinni modlić się o pokój, o zwycięstwo prawdy, sprawiedliwości i wolności. Szczególnie należy pamiętać w modlitwach o tych, którzy oddają swoje życie za wszystkich Ukraińców – podkreślają ich zwierzchnicy religijni.
DW/ rv, risu
 
Źródło;http://pl.radiovaticana.va/news/2015/02/11/ukraina_zwierzchnicy_religijni_wzywaj%C4%85_do_obrony_ojczyzny/1122834
 
Papieski apel w sprawie Ukrainy
 
Bratobójczą przemocą nazwał Papież nasilanie się walk w konflikcie rosyjsko-ukraińskim w Donbasie. Podczas audiencji ogólnej Franciszek wystąpił z bardzo osobistym apelem o ustanie walk:
Poraz kolejny moja myśl biegnie ku umiłowanemu narodowi ukraińskiemu. Niestety sytuacja ulega pogorszeniu i antagonizm się nasila. Módlmy się przede wszystkim za ofiary, wśród których jest bardzo wielu cywilów, i za ich rodziny. Prośmy Pana, aby jak najszybciej zgasił tę straszną bratobójczą przemoc. Ponawiam usilny apel o podjęcie wszelkich możliwych wysiłków, także na szczeblu międzynarodowym, na rzecz wznowienia dialogu, jedynej drogi mogącej przywrócić pokój i zgodę na tej umęczonej ziemi. Bracia i siostry, gdy słyszę słowa «zwycięstwo» albo «klęska», odczuwam wielki ból, ogromny smutek w sercu. To nie są odpowiednie słowa. Jedynym właściwym słowem jest «pokój». To jest jedyne odpowiednie słowo. Myślę o was, bracia i siostry Ukraińcy... Pomyślcie, że to jest wojna między chrześcijanami! Wy wszyscy macie ten sam chrzest! Prowadzicie walkę między chrześcijanami. Pomyślcie o tym zgorszeniu. A my wszyscy módlmy się, bo modlitwa jest naszym protestem przed Bogiem w czasie wojny” – zaapelował Ojciec Święty.
tc/ rv 
 
Źródło; http://pl.radiovaticana.va/news/2015/02/04/papieski_apel_w_sprawie_ukrainy/1121540
 
 
Wszystkie informacje pochodzą ze strony RADIA WATYKAŃSKIEGO

  

KOMENTARZE

 • Dobrze wiedzieć
  „Aneksja Krymu była wyraźnym naruszeniem prawa międzynarodowego –

  Czy tak samo wypowiadał się Watykan w sprawie Jugosławii i Kosowa?
  Ciekawe.
 • chyba ich Bóg opuścił...
  czy ten Watykan, to już Waszyngton?!?
 • @All
  No co jest?
  Zdziwieni !?

  :))))))))))))))))
 • @partyzant 15:31:36
  Ha Ha Ha
  Dzięki za stronkę, poszperam. Bo zajawka perfercto.
  Pozdrowił
 • @fan-wolności 10:50:49
  //Zaczęło się. Watykan przyłączył się do Pokojowego Noblisty w konstytuowaniu wojny w Europie. Jeszcze się nie wytłumaczyli za IIWŚ, ale już chyba nie będą musieli, bo kto będzie o to pytał po IIIWŚ?//

  Nie sądzę. Z podanych informacji wynika zgoła coś innego. Raczej wynika działanie na rzecz pokoju. Sprawiedliwego pokoju.

  Nieuważnie czytasz informacje.

  Zwłaszcza zupełnie nie zrozumiałeś enuncjacji papieża Franciszka.

  Nuncjusz jeśli przyjąć interes narodowy i państwowy, w którym mówi o zabezpieczaniu terytoriów państwowych przed rozszarpywaniem ich przez silniejszych raczej jest korzystne i dla Polski. Chyba słyszałeś o germańskich RAŚiach i tym podobnych V-kolumnach działających w Polsce ????

  Watykan wypowiedział II WŚ ? Serio mówisz ? A z jakiego psychola ?
 • Stanowisko Episkopatu Polski tożsame oczywiście z watykańskim
  Co ciekawe, stanowisko to musiało być wypracowane już od samego początku żydo-rebelii na Majdanie:

  Z wielce błogosławionym ks. abp. Światosławem Szewczukiem, arcybiskupem większym kijowsko-halickim, głową Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, rozmawia Piotr Falkowski

  Czy polskie doświadczenia, duchowość, tradycja obywatelska i polityczna mogą czegoś nauczyć Ukrainę?

  – Korzystając z okazji, chciałbym podziękować Episkopatowi Polski, który skierował do mnie i do naszych wiernych list z wyrazami solidarności Kościoła rzymskokatolickiego Polski z naszym Kościołem i naszym społeczeństwem. I wspiera nas swoją modlitwą. Chciałbym też podziękować polskim parlamentarzystom za obecność na Majdanie i wszystkim Polakom za wyrazy sympatii i zainteresowanie tym, co się dzieje na Ukrainie.
  za: http://www.naszdziennik.pl/wp/64667,mozemy-budowac-przyszlosc.html

  Zatem, mamy tu niezbity dowód, że KK (jego hierarchia) realizuje kosmopolityczną, antynarodową i antypaństwową politykę syjonizmu.
 • @Rzeczpospolita 23:03:33
  //Chciałbym też podziękować polskim parlamentarzystom za obecność na Majdanie i wszystkim Polakom za wyrazy sympatii i zainteresowanie tym, co się dzieje na Ukrainie.//

  Widzę, że sugeruje Pan, iż episkopat polski wysłał na Majdan snajperów ;)

  Jednakże obecność katolików na Majdanie potwierdza tylko to, że dostarczyli tam różańce i zagrzewali do modlitwy.

  Ma Pan coś przeciwko modlitwie ?

  Jezus Pan powiedział, że BEZE MNIE NIC NIE ZROBICIE.

  Niczego dobrego!!!!

  Ja wolę być posłuszny Bogu.
 • @night rat 23:52:10
  //takim sposobem można wymyśleć sobie cokolwiek, zwłaszcza z żalu, że niektórzy nie chcą stać za Putinem//

  Putin jak każdy władca musi być posłuszny Bogu i jemu służyć.
  Służąc Bogu wówczas będzie najlepiej służył Rosji i także pokojowi, bo Chrystus jest pokojem.

  Służąc Jezusowi Panu nawet przez służbę własnemu Narodowi służy się całemu rodzajowi ludzkiemu.

  Swiat dzisiejszy przypomina beczkę z prochem. Tylko wariaci mogą się w takiej "beczce" zabawiać zapałkami aby realizować swoje iluzje.
 • @Janusz Górzyński 13:56:43
  Panie Januszu,
  niczego nie sugeruję. Przytoczyłem za ND wypowiedź abp Szewczuka, z której wynika, że EP wspiera protestujących na Majdanie.
  Dalsza część wypowiedzi abp Szewczuka (podziękowanie parlamentarzystom IIIRP) potwierdza tylko, że stanowisko EP pokrywa się ze stosunkiem polskich parlamentarzystów do Majdanu.
  Czy tu trzeba jeszcze coś dodawać?

  A co do modlitwy, to bywa często, że modlą się o to samo po każdej stronie barykady. Ale ten problem zostawiam Bogu.
 • @Rzeczpospolita 11:49:02
  //EP wspiera protestujących na Majdanie.//

  Jedynie w takim zakresie, który dotyczy prawa Ukraińców do posiadania swojego państwa.

  Abp. Mokrzycki z Lwowa twierdzi natomiast, że obecna wojna jest biczem Bożym dla Ukraińców celem ujarzmienia ich dzikiej i przewrotnej natury.

  Nie sądzę aby stanowiska jeśli są rozbieżne były jakieś antyrosyjskie i proukraińskie? Raczej wszystkie postulaty rozbijają się o skałę prawa naturalnego i prawa narodów do posiadania własnego państwa oraz do obowiązku życia w pokoju.
  Stąd też papież Franciszek wspomniał, że wojna pomiędzy Chrześcijanami jest hańbą i gorszy świat.

  Szukanie jakiegoś modus vivendi jest koniecznością w obecnym kryzysie. Miejmy nadzieję, że na Ukrainie zostaną wyłamane wszystkie globalistyczne koncepcje rządzenia światem, wbrew narodom, z jednego lichwiarskiego biurka.

  Niezależnie od tego gdzie chcą globaliści te biurko umiejscowić.

  Docent Kossecki ma rację wskazując na nacjokrajcę i upadek koncepcji globalistycznych, które w praktyce są nie do zrealizowania albowiem każdy człowiek i każdy naród mają prawo do wolności i rozwoju w ramach własnej nacji ubogaconej współpracą (dobrowolną) z innymi narodami.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej